Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

WellnessZone.cz | October 4, 2020

Scroll to top

Top

Bez komentářů

Jak vypadá vyvážený jídelníček

Jak vypadá vyvážený jídelníček
Publikováno 04/05/2014

 

Umíte si nastavit jídelníček, aby byl vyvážený a nechybělo v něm nic, co organismus pro správné fungování potřebuje? Jak vypadá vyvážený jídelníček?

 

Vyvážený jídelníček

Vyvážený jídelníček obsahuje všechny živiny a pokrmy v něm jsou pestré. Mnoho lidí, kteří začnou hubnout, dělají základní chybu v tom, že se omezí na několik dietních jídel, a mnohé důležité živiny vůbec nepřijímají, nebo jen v omezeném množství.

Základními složkami, které tvoří jídelníček, jsou tuky, cukry a bílkoviny. Ve vyváženém jídelníčku je 30 % bílkovin, 40 % sacharidů a 30 % tuků.

Zapomínat byste neměli ani na vitamíny a minerály, které mají mít v jídelníčku své nezastupitelné místo. Jsou především v ovoci a zelenině. Naopak se vyhněte potravinám, ve kterých je hodně tuků, cukrů, ale i potravinářských přídatných látek nazývaných éčka. Nekonzumujte také potraviny příliš bohaté na soli. Mezi ně patří např. chipsy, ale i jídla z fast foodu. Nejenže taková jídla jsou nedietní, ale zvýšené množství soli má negativní dopad na zdraví člověka.

 

Co byste ještě měli vědět o vyváženém jídelníčku

Ve vyvážené stravě mají své nezastupitelné místo tuky. Zaměřte se však na zdravé tuky. Největší přinos mají pro lidský organismus omega3 nenasycené mastné kyseliny. Najdete je především v rybách, ale i o ořeších, olivovém oleji atd.

Důležité jsou v jídelníčku i luštěniny, kvalitní bílé i červené maso a vhodné je nahradit bílé pečivo celozrnným.

Zaměřte se také na konzumaci potravin, které mají mnohé výživné látky a celkově podporují zdraví. Patří mezi ně např. cizrna, pohanka, sója, kuskus, atd.

Člověk by měl jíst pravidelně a víckrát denně v menších porcích. Lidé často chybují v tom, že celý den nic není a poté z velkého hladu sní vše, co jim přijde pod ruku.

Ve vyváženým jídelníčku je důležité i dodržovat pitný režim. Vypijte denně alespoň 2,5 litru tekutin v podobě vody či čajů. Vyhněte se však sladkým limonádám, které představují obrovské množství kalorií.

 

Přidat komentář