Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

WellnessZone.cz | October 17, 2018

Scroll to top

Top

3 komentáře

Kneippova lázeň: Účinná vodoléčba

Kneippova lázeň: Účinná vodoléčba
Publikováno 30/04/2013

 

 

Hledáte příjemné a zdravé doplnění saunování? Oblíbená je Kneippova lázeň. Její příjemné účinky oceníte i bez předchozího saunování. Co je přesně Kneippova lázeň a v čem pomáhá?

 

O Kneippově lázni

Kneippova lázeň patří mezi vodoléčebné procedury. Jejich léčivou sílu objevil Sebastian Kneipp, německý farář žijící v 19. století.

Je jednou z nejstarších lázeňských procedur. Pozitivní účinky uvedené lázně jsou dány léčebným působením vody (hydroterapie), a léčby pohybem (kinezioterapie). Kneippovu lázeň by měla ještě podporovat léčba bylinkami (fytoterapie), vhodná strava a pořádková terapie.

Lázeň spočívá ve využití střídavého působení teplé a studené vody. Na dně bazénu jsou oblázky, které masírují chodidla, a celkově lázeň prokrvuje tělo.

Teplá voda má teplotu kolem 40 – 42oC a studená 10 – 12oC.  Cykly teplé a studené vody se několikrát opakují a tím dochází k dráždění termoreceptorů (receptory tepla). To se projevuje pocitem uvolnění. Začíná se teplou vodou a končí studenou. Po skončení terapie se nohy otřou dosucha.

Při lázni dochází k předávání energie v teplé vodě a její odnímání studenou vodou. Kromě chodící formy lázní se setkáte i se sedící a stojící.

 

Kneippova lázeň a její účinky

Kneippova lázeň působí celkově na imunitu člověka. Z konkrétních účinků si jmenujme podpoření tkáňového metabolismu, prokrvení a uvolnění kotníků i kloubů. Kneippova lázeň pomáhá i u počínajících varixů (křečové žíly) a pozitivně ovlivňuje krevní oběh. Pomáhá i u syndromu studených nohou a při posttraumatických stavech na dolních končetinách.

Budete-li podstupovat Kneippovu lázeň častěji, otužíte se. Z toho vyplývají další pozitivní účinky podporující zdraví člověka.

Kneippova lázeň se nedoporučuje při otevřených poraněních, mykózách či různých zánětlivých stavech.

Comments

 1. Pavel

  Chtěl jsem se zeptat jestli mi doporučujete vodoléčbu trpím nespavostí, přes den trpím silnou únavou, hned následující den mám rýmu, mám špatnou imunitu díky

 2. Lucie Zatloukalova

  Dobry den rada bych se informovala zda ve stadiu tehotenstvi je pro me vhodny kneippuv chodník pro uvolnění chodidel / střídání teple a studené v ody ci bylinkova masaz.
  Dekuji za informaci
  S pozdravem
  Zatloukalova L.

  • admin

   Dobrý den,
   kneippův chodník lze využívat i v pokročilém stavu těhotenství. Doporučujeme však prodiskutovat terapii s vaším lékařem, který lépe zhodnotí, jak bude vaše tělo na změny teplot reagovat.

Přidat komentář