Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

WellnessZone.cz | October 4, 2020

Scroll to top

Top

Bez komentářů

Prospěje fototerapie i vám?

Prospěje fototerapie i vám?
Publikováno 22/07/2013

 

Už jste slyšeli o léčbě světlem? Nevíte jak si takovou léčbu představit a co se všechno se jejím prostřednictvím dá léčit? Rozšiřte si obzory. Možná zjistíte, že i vám by fototerapie prospěla.

 

O fototerapii

Fototerapie je vědeckou uznávanou metodou, která má své pozitivní účinky v mnohých oblastech lidského zdraví. Představuje léčení pacientů světelnými paprsky ze silného celospektrálního světelného zdroje.

V rámci fototerapie se pacient dívá do světla ze vzdálenosti cca jednoho metru po různě dlouhou dobu – 20 až 60 minut. Pacient se sice nemusí dívat přímo do světla, ale je důležité, aby dopadalo na jeho sítnici.

Léčebný účinek světla je znám již delší dobu a patří do moderní medicíny. Terapii světla více přiblížil dánský lékař Niels Ryberg Finsen, který žil na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Je považován za zakladatele fototerapii a roku1903 získal Nobelovu cenu za medicínu a fyziologii.

 

K účinkům fototerapie

Terapie světlem má pozitivní účinky především při léčbě depresí a jiných psychických potížích. Možná i vy sami na sobě cítíte, že když je venku delší dobu zataženo a nesvítí slunce, cítíte se bez energie a mnohdy i sklesle. Někteří navíc podléhají smutku nebo dalším negativním emocím.

Fototerapie také dokáže tlumit bolest svalů a kloubů a má protizánětlivý účinek. Urychluje rovněž hojen různých odřenin, popálenin či jiných ran.

Své využití má fototerapii i v dermatologii. Působením světla dochází k omezení zvýšené produkce buněk kůži, a to má pozitivní vliv na některé kožní nemoci. Mezi ně patří hlavně lupénka, atopický ekzém, hyperkeratotické ekzémy, vypadávání vlasů, vitiligo atd. Může být i prevencí sluneční alergie.

Své využití má i v neonatologii, při rehabilitacích a v lázeňství.

Přidat komentář