Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

WellnessZone.cz | September 20, 2020

Scroll to top

Top

Bez komentářů

Saunování s ohledem na věk

Saunování s ohledem na věk
Publikováno 08/04/2013

 

 

Váháte, jestli vzít do sauny své malé děti, nebo jestli je saunování vhodné i pro seniory? Pojďme si více přiblížit saunování s ohledem na věk.

 

Saunování pro každého

Obecně můžeme říci, že saunování je vhodné pro lidi každého věku. Při rozhodování, jestli vám, popřípadě vašim dětem, nemůže pobyt v sauně ublížit, berte spíše v potaz zdravotní stav než věk. Nemáte-li žádné zdravotní omezení, sauna vám neuškodí.

U některých onemocnění je sauna striktně zakázaná, u jiných se nedoporučuje a u dalších záleží na okolnostech. Pokud nějaké zdravotní potíže máte, poraďte se o vhodnosti sauny s lékařem.

 

Saunování a děti

Pobyt v sauně prospívá i dětem a mohou ji navštěvovat v doprovodu rodičů už od jejich útlého věku. Minimální věková hranice není přesně daná a názory odborníků se různí. Nejčastěji se odborníci přiklánějí k věkové hranici tří let. To je věk, kdy dítě může vyjádřit své případné nepříjemné pocity ze saunování.

Saunování dětí by však mělo probíhat jinak než u dospělého. Je nutné ho přizpůsobit jeho organismu, který se vyznačuje nižšími termoregulačními schopnostmi.  Teplota by proto měla být nižší a doporučuje se zkrátit i dobu pocení stejně jako ochlazovací fázi. V případě efektivního saunování bude podpořený imunitní systém dítěte. Nejlepší doba návštěvy sauny s dítětem je v podvečerních hodinách. Dítě se odreaguje, unaví a bude se mu dobře spát.

 

Saunování a senioři

Saunování je vhodné i pro seniory jakékoliv věku, pokud se cítí zdraví a schválí jim saunu lékař. Dříve se obecně doporučovalo saunování maximálně do 60 let, ale dnes se ukazuje toto věkové omezení jako zbytečné. Důležité je, aby se člověk potil i ochlazoval podle svých možností a nepřepínal své síly.

Pro aktivní seniory může saunování představovat možnost, jak příjemně vyplnit volný čas a posílit fyzické i psychické zdraví.

Přidat komentář