Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

WellnessZone.cz | September 20, 2020

Scroll to top

Top

Bez komentářů

Co byste měli vědět o hygienických podmínkách sauny

Co byste měli vědět o hygienických podmínkách sauny
Publikováno 05/04/2013

 

V sauně je teplo a vlhko. To jsou mimo jiné podmínky, které svědčí choroboplodným zárodkům. Proto je nutné se pečlivě soustředit na dodržování hygieny v sauně.

 

Sauna a hygiena

Vhodné hygienické podmínky zajišťuje provozovatel sauny. Provozovatel či jeho personál musí pravidelně čistit potírnu dezinfekčními prostředky, které jsou vhodné na dřevo, ale zároveň nedráždí pokožku ani dýchací cesty člověka. Základní dezinfekce probíhá po saunování a vždy po ní se ještě potírna oplachuje vodou.

Každý den se také napouští ochlazovací bazén. Dezinfikují se i stěny bazénu. Chemické prostředky musí být dobře skladované. Po konci saunování je kromě zajištění její očisty nutné i větrání. Pokud provozní doba saunování končí, nechávají se dveře potírny otevřené do dalšího dne.

 

Návštěvník sauny a hygiena

A co může udělat návštěvních sauny proto, aby se saunovat v hygienicky kvalitních podmínkách? Jeho nejdůležitějším úkolem je vybrat si saunu, o které ví, že provozovatel o hygienu dbá. Vybírejte tedy saunu podle referencí. Při návštěvě sauny lze často pouhým okem poznat, jestli se o saunu dobře pečuje či nikoliv.

Dále je nutné, aby návštěvník v sauně dodržoval hygienická pravidla, tj. zouval se před vstupem do prostoru vymezeném pro saunování (nejen potírna), osprchoval se před zahájením saunování, seděl v potírně na prostěradlu či ručníků atd.

Člověk by neměl chodit do sauny v případě, že je nemocný. Mohl by nakazit další lidi. Proto by kvalitní provozovatel sauny měl rozeznávat příznaky některých nemocí (rýma, vyrážka atd.) a při jejich identifikaci návštěvníka do sauny nepustit, aby neohrožoval další saunující.

Použité prádlo v sauně musí být vyvařováno a někdy je i sterilizované párou pod tlakem. Tento způsob spolehlivě zničí všechny choroboplodné zárodky.

Přidat komentář