Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

WellnessZone.cz | September 27, 2020

Scroll to top

Top

Bez komentářů

Péče o saunu: Ošetření dřeva

Péče o saunu: Ošetření dřeva
Publikováno 07/06/2013

 

Máte-li doma saunu (ať už jakoukoliv), můžete si dopřávat příjemný a něčím nerušený odpočinek. Ovšem je nutné o saunu také pečovat. Kromě pravidelné údržby byste se také jednou za čas měli věnovat ošetření dřeva v sauně. Jak na to?

 

Ošetření dřeva

Sauny jsou téměř výhradně ze dřeva, které odolávají zátěži běžné pro saunu – teplu a vlhkosti. Nejpoužívanějšími dřevinami na výstavbu sauny jsou skandinávský smrk, kanadská borovice, cedr či polární borovice. I když jde o odolné materiály, musíte o ně pečovat, aby dlouho plnily svou funkci.

Pravidelně přistupujte k čištění dřevěných materiálů. Přímo pro tyto účely seženete čističe dřevěných materiálů. Díky nim se zbavíte všech bakterií a vaše sauna bude hygienicky čistá. Pro čištění použijete houbičku či kartáč. Důležité je také ošetřené dřevo opláchnout.

Při čištění dřeva nepoužívejte přípravky s chlórem. Mohl by se vstřebat do dřevěných částí sauny a při zahřívání se uvolňovat. Z tohoto důvodu se také nesmí v sauně používat barvy a mořidla. Saunu lze natřít pouze zvenku. Pro tyto účely se volí klasické laky a barvy určené na daný druh dřeva.

Jednou za čas také ošetřené dřevěné části a doplňky impregnačním parafínovým olejem. Tím dojde k napuštěním pórů. Díky tomu se dřevo nezanáší potem a dalšími nečistotami, ale také dřevo neztmavne a bude pomaleji stárnout. Nátěrem se dřevo celkově oživí a zvýrazní se rovněž struktura materiálu. K impregnaci přistupujte podle potřeby. Většinou se k ošetření parafínovým olejem přistupuje cca jednou za půl roku.

Údržbu dřeva v sauně  přizpůsobte tomu, z jakého dřeva je vyrobená (měkčího či tvrdšího). Liší se totiž svou odolností.

 

Přidat komentář