Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

WellnessZone.cz | October 4, 2020

Scroll to top

Top

Bez komentářů

Kneippova lázeň: Účinná vodoléčba

Kneippova lázeň: Účinná vodoléčba
Publikováno 30/04/2013

 

 

Hledáte příjemné a zdravé doplnění saunování? Oblíbená je Kneippova lázeň. Její příjemné účinky oceníte i bez předchozího saunování. Co je přesně Kneippova lázeň a v čem pomáhá?

 

O Kneippově lázni

Kneippova lázeň patří mezi vodoléčebné procedury. Jejich léčivou sílu objevil Sebastian Kneipp, německý farář žijící v 19. století.

Je jednou z nejstarších lázeňských procedur. Pozitivní účinky uvedené lázně jsou dány léčebným působením vody (hydroterapie), a léčby pohybem (kinezioterapie). Kneippovu lázeň by měla ještě podporovat léčba bylinkami (fytoterapie), vhodná strava a pořádková terapie.

Lázeň spočívá ve využití střídavého působení teplé a studené vody. Na dně bazénu jsou oblázky, které masírují chodidla, a celkově lázeň prokrvuje tělo.

Teplá voda má teplotu kolem 40 – 42oC a studená 10 – 12oC.  Cykly teplé a studené vody se několikrát opakují a tím dochází k dráždění termoreceptorů (receptory tepla). To se projevuje pocitem uvolnění. Začíná se teplou vodou a končí studenou. Po skončení terapie se nohy otřou dosucha.

Při lázni dochází k předávání energie v teplé vodě a její odnímání studenou vodou. Kromě chodící formy lázní se setkáte i se sedící a stojící.

 

Kneippova lázeň a její účinky

Kneippova lázeň působí celkově na imunitu člověka. Z konkrétních účinků si jmenujme podpoření tkáňového metabolismu, prokrvení a uvolnění kotníků i kloubů. Kneippova lázeň pomáhá i u počínajících varixů (křečové žíly) a pozitivně ovlivňuje krevní oběh. Pomáhá i u syndromu studených nohou a při posttraumatických stavech na dolních končetinách.

Budete-li podstupovat Kneippovu lázeň častěji, otužíte se. Z toho vyplývají další pozitivní účinky podporující zdraví člověka.

Kneippova lázeň se nedoporučuje při otevřených poraněních, mykózách či různých zánětlivých stavech.

Přidat komentář