Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

WellnessZone.cz | October 4, 2020

Scroll to top

Top

Bez komentářů

Jak je to se saunováním u dětí?

Jak je to se saunováním u dětí?
Publikováno 11/04/2013

 

O tom, že je pro zdravého člověka sauna prospěšná, se dnes obecně ví. Ale co sauna a děti? Je vhodná i pro ně? Jak by se děti měly saunovat? Jsou třeba nějaká omezení?

 

Saunování a děti

Saunování je aktivita, která je vhodná i pro děti, a to cca od tří až čtyř let. Dítě by si mělo umět samo říci, když už mu je saunování nepříjemné.

Ve Finsku, zemi vzniku sauny, je obvyklé i saunování menších dětí, aniž by jim to nějak škodilo. U nás tento trend není příliš rozšířený.

Stejně jako u dospělých platí i u dětí, že k saunování je možné přistoupit jen v případě, že jedinec netrpí žádným onemocnění a může provádět běžné činnosti.

Saunování u dětí má samozřejmě také příznivý dopad na jejich zdraví a důležité je i to, že si odmala tvoří návyky související s péčí o své tělo.

 

Specifika saunování dětí

I když saunování je vhodné i pro malé děti, stále je nutné vycházet z toho, že děti mají nižší termoregulační schopnosti. Proto by děti měly být vystavované menší teplotě v sauně než té, která je běžná pro dospělé. Ani s ochlazováním by se to nemělo přehánět. Záleží i na tom, jak je dítko na saunu zvyklé.

Děti je vhodné saunovat v rodinných saunách. Příliš se pro ně nehodí veřejné sauny, ve kterých by měly být s cizími lidmi dospělého věku, už proto, že je třeba se přizpůsobit jejich nárokům. Saunování dětí by však vždy mělo probíhat pod dozorem dospělého člověka.

Počet saunovacích cyklů (pocení a ochlazení) se odvíjí od věku dítěte. Malému dítěti stačí jeden až dva cykly. Starší děti školního věku vydrží i více cyklů.

Saunování (nejen) dítěte je vhodné naplánovat na pozdní odpolední hodiny. Dítě pak může jít spát či odpočívat. Na domácí úkoly či jiné činnosti by už mohlo být po sauně nesoustředěné a celkově unavené.

Přidat komentář