Termoterapie: Rašelinové zábaly
Masáže a celkově léčebné procedury jsou založené na různých principech a využívají rozmanitých léčivých vlivů. Co takhle léčba teplem? Mezi ně patří i rašelinové zábaly.
O rašelinových zábalech
Rašelinové zábaly patří do skupiny léčebných procedur z oblasti termoterapie, tedy léčení teplem. Jedná se o lokální teploléčbu využívající přírodní zdroje. Při rašelinovém zábalu dochází k pomalému a postupnému uvolňování tepla, které má velmi pozitivní vliv na zdraví člověka.
Rašelina určená k zábalům se vyznačuje vysokým obsahem huminových kyselin a minerálních látek. Tyto složky velmi příznivé působí na organismus člověka.
Rašelinové zábaly se aplikují na dobu 30 minut při teplotě nad 40oC. Nejčastěji se provádí zábal na záda, ale můžete si objednat také zábal celotělový, na kolena, kotníky, ramena nebo obličej.
Nanáší se ve vrstvě do jednoho centimetru. Po nanesení se přikryje rašelina mikrotenovou fólií, dekou a nechá se působit.
Kdy a proč přistoupit k rašelinovým zábalům?
Rašelinové zábaly zvyšují prokrvení, uvolňují svalové napětí, mají bakteriostatický účinek a tlumí bolest. Doporučuje se při chorobách pohybového systému, trávicího ústrojí, ale i při problémech gynekologických, urologických či metabolických.
Pravidelné rašelinové zábaly vám mohou pomoci při řídnutí kostí, menstruačních poruchách, obezitě, artróze, celulitidě a dalších potížích. Pomáhají i při přetížení svalů ze sportu či práce a vhodné jsou i pro problematickou pleť.
Rašelinovým zábalům se však vyhněte při horečkách, zánětlivých stavech, v těhotenství, při přecitlivělosti na teplo, otocích, otevřených poraněních. V případě dalších zdravotních potíží, u kterých si nejste jisti vhodností, se poraďte s lékařem.
Přidat komentář